„Umjesto krpanja neodrživih lokalnih jedinica, potrebne su nam stvarne reforme. Do pada cijena stanova neće doći, a porezno oslobađanje povratnika neće riješiti iseljavanje sve dok, umjesto sposobnih, vladaju podobni“, naglasila je Marijana Puljak.
„Predložene porezne izmjene ne nude rješenja za ključne probleme s kojima se Hrvatska suočava. Umjesto krpanja neodrživih lokalnih jedinica, potrebne su nam stvarne reforme. Do pada cijena stanova neće doći, a porezno oslobađanje povratnika neće riješiti iseljavanje sve dok, umjesto sposobnih, vladaju podobni“, istaknula je saborska zastupnica Centra Marijana Puljak, komentirajući prijedlog poreznih reformi koji je Vlada jučer predstavila.
„Iako će omjerom raspodjele između lokalnih jedinica i države 80:20 većina prihoda od poreza ostati lokalnoj jedinici, 20% koje ide u državnu kasu služit će za tzv. ‘ispravak fiskalnih nejednakosti među općinama i gradovima’. To znači da ćemo podržavati opstanak financijski neodrživih jedinica lokalne samouprave. Hrvatska ima 428 općina, od kojih je 60% potpuno neučinkovito i ne pruža nikakve javne usluge“, rekla je Puljak, ističući da čak 243 općine nemaju nijednog proračunskog korisnika pa cijeli proračun odlazi na plaće načelnika i podobne administracije, dok građani nemaju pristup osnovnim uslugama poput vrtića ili škola.
„Stranka Centar zalaže se za smanjenje broja općina i gradova na oko 120 jedinica, koje bi mogle osigurati kvalitetne javne usluge. Ako ovih 20% ne bi išlo u svrhu održavanja neefikasne administracije, nego za razvojne projekte na državnoj razini, ne bismo imali problem s takvom raspodjelom“, rekla je Puljak. Osvrnula se i na mjeru prema kojoj bi povratnici u Hrvatsku pet godina bili oslobođeni plaćanja poreza na dohodak. „Ta mjera je promašena jer ljudi iz Hrvatske iseljavanju zbog korupcije i nejednakih prilika na tržištu rada, a ne zbog visokih poreza. Porezne olakšice neće ih privući natrag, sve dok se ne riješe temeljni problemi ovog društva“, pojasnila je.
Porezno oslobađanje, kako tvrdi, neće potaknuti dugoročnu stabilnost i smanjiti iseljavanja niti dovesti do padaa cijena stanova. „Uvođenje poreza na nekretnine u Francuskoj, Španjolskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu nije utjecalo na cijene, u većini slučajeva ostale su stabilne, zbog interesa investitora. Da bi se cijene smanjile, potrebno je raditi na povećanju ponude stanova za dugoročni najam, što bi trebalo uključivati poticanje izgradnje novih stambenih jedinica“, zaključila je Puljak.